Jisper torenhaan nooit beschoten!

 

Deze week kreeg ik twee foto’s toegestuurd van de Jisper kerkhaan. Ik had meteen zoiets van ‘wauw’, zo mooi en wanneer zie je onze haan van zo dichtbij? Nooit!

https://jisperkerk.nl/

Vanaf de zuidwestkant heeft Donar Alofs deze foto van de Jisper kerktoren genomen.

Hij ziet ons natuurlijk wel want hij kijkt over het hele dorp uit. Om jaloers op te worden zo’n mooi uitzicht heeft die haan. Zo ziet hij dat Dorpshuis De Lepelaar – wegens omstandigheden – gesloten is. Het is de Stichting gelukt om voor de winter bijna alle verenigingen onder te brengen op andere locaties in Jisp. Iedereen helpt elkaar en dat is goed. Je zou er bijna van gaan kraaien….

Waarom staat er eigenlijk een haan op onze Jisperkerk? Als de zon opkomt kraait de haan, het begin van een nieuwe dag. De haan is een teken van een nieuw begin. In vroegere tijden geloofde men dat de haan de dominee aanmoedigde om heldhaftig tegen de stroom in te gaan, met zijn kop in de wind. Toevallig zag ik twee jaar geleden dominee Ben de Boer hard voorbij lopen – kop in de wind – tijdens de Luilakpolderloop. Er zit dus toch een kern van waarheid in!

‘Protestanten hebben een haantje,

Luthersen hebben een zwaantje,

Doopsgezinden hebben een huisje,

Katholieken een kruisje.’

Vroeger werden de kerkhanen beschoten, daardoor moesten hanen op torens vervangen worden vanwege de vele schietgaten. Nu heb ik de foto’s  van Donar Alofs eens flink vergroot en onze gouden haan grondig bestudeerd…… hij heeft geen schrammetje. Het goud blinkt en er is zelfs geen deukje op te bekennen. Gelukkig maar.

NO CODE EXECUTION ALLOWED HERE

Deze foto is vanaf de noordoostkant genomen.

Donar heeft vanaf de zuidwest en de noordoostkant prachtige foto’s met zijn drone gemaakt. Toch is er een andere haan in het dorp. Een ‘rode haan’ nog wel! In mijn hoofd was ik bezig met hanen en vanuit mijn ooghoek zag ik ineens die rode. Toeval bestaat niet.

Rode haan Trees Korver.JPG v
De oorsprong van de ‘rode haan’ ligt in de gewoonte van 16e -eeuwse brandstichters: de gebouwen waar zij het op gemunt hadden gaven zij met rode krijt een teken dat op een haan leek. De fik d’r in dus. Laat de rode haan nou precies in lijn staan met de oude brandweerkazerne van Jisp. Achter de bosschages staat de oude brandweerkazerne.

Pas wel op: ‘Geen haantjesgedrag, niet schieten en geen fikkie stoken in Jisp.’

Met dank aan Donar Alofs.

 

Vergelijkbare berichten

Paniek in Jisp Het paard van Sinterklaas is gekrompen! –   Vanmiddag kwam Sinterklaas per boot naar Jisp gevaren. Maar eerst kwam er een Pietje met de brandweerboot van Jisp
Gezellige dagen! Het Raadhuis is van buiten en van binnen opgeknapt. Lekkage aan het dak is opgelost, de vloeren zijn geschuurd en geïsoleerd en de wanden zijn glad gestuct
Bedelen om een zoentje!   Van Catharina Nanninga-Hemmer (84) kreeg ik een mail met de vraag: “Heeft er een bakker in Jisp bestaan die de naam ‘stoppelbaard’ had?” Zij heeft mooie jeugdherinneringen
Pop-up popkoor in Jisp “Een andere manier van ontmoeting,” vertelt Sjaak Visser enthousiast. Sjaak Visser is dominee in Jisp maar ook in Oostzaan. “Het afgelopen najaar heb ik een pop-up popkoor
Reünie Benefiet Barry bi...   Dit jaar is het alweer 25 jaar geleden dat Barry Koene omkwam tijdens de vakantie met zijn voetbalvrienden op Kos. Tien jaar na dato hebben wij