Hoopjes zaagsel

Ineens lag daar – in de linker koorbank – een hoopje houtzaagsel. Ruim één meter trekbalk in de oost muur van de Jisperkerk was aangetast door de boktor.

Het aangevreten gedeelte van de balk in de oost muur. (foto’s Nico Koelemeijer).

Het zaagsel kwam duidelijk van boven, net als de zegen normaal gesproken! Een geluk dat de koorbank niet is aangetast. De larven van een boktor kunnen kilo’s hout wegvreten dus er moest direct iets aan gedaan worden. De firma Van Lierop heeft een inspectie van de trekbalken uitgevoerd. De kop van de zware strijktrekbalk in de noordoosthoek bleek zwaar aangetast en moest uitgehakt worden. “Alles was pulp,” vertelt Nico Koelemeijer.

De firma Pronk heeft samen met Van Lierop de restauratie gedaan. Er werd een bekisting gemaakt en er zijn in het gezonde hout wapeningsstaven ingebracht. Vervolgens is de balk in lagen in epoxy gegoten.

Verrassing

Voor de bouw van de steiger moest eerst de linker koorbank worden verplaatst. Door deze verplaatsing werd de grafzerk van de familie Aker zichtbaar. “Leden van deze familie waren beschuitbakker, koster, kerkeraadslid en schoolmeesteer te Jisp,” volgens Nico. Een bijzondere vondst zorgt weer voor een mooi artikel in het Jaarboek 2022 van het Historisch Genootschap Wormer.

Een likje verf, de stenen in de muur weer terugplaatsen en de balk is weer als nieuw!
Welke familie zal er onder de rechter koorbank liggen?

Vergelijkbare berichten

Nieuws Dorpsraad Jisp/Oos... Update van de gemeente over renovatie bruggen Jisp 1. Brug Dorpsstraat bij het Raadhuis Gemeente  Wormerland is nu bezig met een nieuwe planning. De bedoeling is dat
Steenwerpers genoeg in Ji...   Vandaag op Koningsdag, werd als vanouds weer het steenwerpen georganiseerd bij de Kom aan het Molenpad. Er kwamen veel Jispers op af en het was weer
‘De WeermachineR...   Op dit moment zijn de jeugdspelers van Herleving ‘1898’ druk bezig met het leren en repeteren van het toneelstuk ‘De Weermachine’ van de schrijver W. Halm.
Neem een boek mee!   De grote droom van Petra Zijp is uitgekomen: een little free library oftewel een minibieb voor het huis in Jisp. Foto: Petra Zijp. De bieb is
Jisper torenhaan nooit be...   Deze week kreeg ik twee foto’s toegestuurd van de Jisper kerkhaan. Ik had meteen zoiets van ‘wauw’, zo mooi en wanneer zie je onze haan van